Regiodirecteur Harro Homan en wethouder Bram Diepstraten van de gemeente Velsen bij de opgeheven Niet Actief Beveiligde Overweg Santpoort-Zuid, foto: ProRail

Boerderij Sinneveld verplaatst, tweede onbewaakte overweg Santpoort-Zuid dicht

De tweede onbewaakte overweg in Santpoort-Zuid is dinsdag gesloten. Dit kon nadat boerderij Sinneveld naar de oostelijke kant van het spoor is verplaatst. Hiermee is een einde gekomen aan een jarenlang proces om de Niet Actief Beveiligde Overwegen (NABO’s) te sluiten.

In november 2020 ging de noordelijke overweg al dicht, nadat er een ontsluitingsweg was aangelegd. Voor de zuidelijke overweg was het nog even wachten op de verplaatsing van de boerderij Sinneveld naar de andere kant van het spoor. Nu dat is gebeurd kon ook deze overweg gesloten worden. Voor de verhuizing waren het woonhuis en de landerijen nog van elkaar gescheiden door het spoor. Nu bevindt alles zich op één locatie.

Aanrijding

In 2008 vond er een dodelijk ongeval met een fietser plaats op de noordelijke overweg aan de Van Dalenlaan in Santpoort-Zuid. In september 2020 wisten bewoners een aanrijding te voorkomen. Ook waren er meerdere bijna-aanrijdingen waar onder meer machinisten melding van deden.

De onbeveiligde overwegen in Santpoort-Zuid lagen in een flauwe bocht in de spoorweg. Daardoor was er maar weinig tijd om een aankomende trein op tijd op te merken. In de loop van de tijd werd de noordelijke overweg beveiligd met onder meer lichtsignalen, een veerooster en hekken die onlangs nog voorzien waren van elektromotoren. Omdat ook hiermee onveilige situaties zouden blijven bestaan werkte ProRail samen met de gemeente Velsen en omwonenden aan de definitieve oplossing om beide overwegen te sluiten.

SpoorPro maakte eerder een reportage waarin Wouter Hartendorf van boerderij Sinneveld aan het woord kwam:

Veiligheid verbeterd

“Hiermee is een einde gekomen aan een proces van vele jaren waarmee we de veiligheid op dit stuk spoor flink willen verbeteren,” zegt ProRail regiodirecteur Harro Homan (links op de foto). “We zijn er blij mee dat we dit nu na intensieve samenwerking met de gemeente, de landelijke bemiddelaar overwegen van het ministerie, en overleg met omwonenden hebben kunnen afronden.” De overweg is afgesloten door de plaatsing van een hekwerk. De komende weken gaat ProRail verder met de afwerking van beide overwegen en zullen we de bouwplaatsen opruimen.

“Ik ben ongelooflijk blij met het sluiten van deze laatste onbewaakte overweg in onze gemeente,” zegt Bram Diepstraten (rechts op de foto), wethouder mobiliteit bij de gemeente Velsen en verkeersveiligheidsambassadeur voor de regio Haarlem-IJmond. “Met deze oplossing is het gebied rond dit stuk spoor nu echt veilig voor onze inwoners, bezoekers en voor de treinen die hier rijden.”

NABO-programma

De sluiting maakt onderdeel uit van het NABO-programma van ProRail om in Nederland onbewaakte overwegen aan te pakken. In Nederland zijn honderden Niet Actief Beveiligde Overwegen (NABO’s). Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat heeft ProRail een opdracht gegeven om de 180 publiek toegankelijke NABO’s op het reizigersnet voor eind 2023 te hebben aangepakt.

“Onbeveiligde overwegen zijn niet meer van deze tijd,” zegt Homan. “Voor de aanpak werken we met veel partijen samen: het ministerie, gemeenten, provincies, landeigenaren, terreinbeheerders, vervoerders, de landelijke bemiddelaar en belangengroepen.” ProRail heeft tot nu toe 67 van deze 180 NABO’s aangepakt en de NABO bij boerderij Sinneveld in Santpoort-Zuid is nummer 68.

NABO’s in Noord-Holland

In de provincie Noord-Holland zijn er nog negen onbewaakte overwegen die binnen dit NABO-programma vallen. Het gaat om overwegen in de gemeenten Enkhuizen, Hilversum, Heemstede, Koggenland, Heiloo en Drechterland. Ook deze overwegen worden voor eind 2023 aangepakt.

Lees ook:

Auteur: Marieke van Gompel

Marieke van Gompel is journalist van SpoorPro en algemeen hoofdredacteur van ProMedia Group.

1 reactie op “Boerderij Sinneveld verplaatst, tweede onbewaakte overweg Santpoort-Zuid dicht”

A C F Sierts|11.04.21|11:46

Het wordt tijd dat de Rekenkamer en de OVV gezamenlijk een beleidsevaluerend onderzoek instellen naar de NABO-kwestie. Er had ook hier al vele jaren geleden een mini-ahob geinstalleerd kunnen worden, eventueel normally-closed. Dat had niet alleen een hoop vergadertijd en belastinggeld, maar ook hier een kostbaar mensenleven gescheelt.

Alles wijst erop dat het kortzichtige spoorsector-adagium ‘de beste overweg is geen overweg’ letterlijk ‘tegen *ELKE* prijs’ doorgedrukt moet worden.

Reageer ook

Nog maximaal tekens

Log in via een van de volgende social media partners om je reactie achter te laten.

Boerderij Sinneveld verplaatst, tweede onbewaakte overweg Santpoort-Zuid dicht | SpoorPro.nl
Regiodirecteur Harro Homan en wethouder Bram Diepstraten van de gemeente Velsen bij de opgeheven Niet Actief Beveiligde Overweg Santpoort-Zuid, foto: ProRail

Boerderij Sinneveld verplaatst, tweede onbewaakte overweg Santpoort-Zuid dicht

De tweede onbewaakte overweg in Santpoort-Zuid is dinsdag gesloten. Dit kon nadat boerderij Sinneveld naar de oostelijke kant van het spoor is verplaatst. Hiermee is een einde gekomen aan een jarenlang proces om de Niet Actief Beveiligde Overwegen (NABO’s) te sluiten.

In november 2020 ging de noordelijke overweg al dicht, nadat er een ontsluitingsweg was aangelegd. Voor de zuidelijke overweg was het nog even wachten op de verplaatsing van de boerderij Sinneveld naar de andere kant van het spoor. Nu dat is gebeurd kon ook deze overweg gesloten worden. Voor de verhuizing waren het woonhuis en de landerijen nog van elkaar gescheiden door het spoor. Nu bevindt alles zich op één locatie.

Aanrijding

In 2008 vond er een dodelijk ongeval met een fietser plaats op de noordelijke overweg aan de Van Dalenlaan in Santpoort-Zuid. In september 2020 wisten bewoners een aanrijding te voorkomen. Ook waren er meerdere bijna-aanrijdingen waar onder meer machinisten melding van deden.

De onbeveiligde overwegen in Santpoort-Zuid lagen in een flauwe bocht in de spoorweg. Daardoor was er maar weinig tijd om een aankomende trein op tijd op te merken. In de loop van de tijd werd de noordelijke overweg beveiligd met onder meer lichtsignalen, een veerooster en hekken die onlangs nog voorzien waren van elektromotoren. Omdat ook hiermee onveilige situaties zouden blijven bestaan werkte ProRail samen met de gemeente Velsen en omwonenden aan de definitieve oplossing om beide overwegen te sluiten.

SpoorPro maakte eerder een reportage waarin Wouter Hartendorf van boerderij Sinneveld aan het woord kwam:

Veiligheid verbeterd

“Hiermee is een einde gekomen aan een proces van vele jaren waarmee we de veiligheid op dit stuk spoor flink willen verbeteren,” zegt ProRail regiodirecteur Harro Homan (links op de foto). “We zijn er blij mee dat we dit nu na intensieve samenwerking met de gemeente, de landelijke bemiddelaar overwegen van het ministerie, en overleg met omwonenden hebben kunnen afronden.” De overweg is afgesloten door de plaatsing van een hekwerk. De komende weken gaat ProRail verder met de afwerking van beide overwegen en zullen we de bouwplaatsen opruimen.

“Ik ben ongelooflijk blij met het sluiten van deze laatste onbewaakte overweg in onze gemeente,” zegt Bram Diepstraten (rechts op de foto), wethouder mobiliteit bij de gemeente Velsen en verkeersveiligheidsambassadeur voor de regio Haarlem-IJmond. “Met deze oplossing is het gebied rond dit stuk spoor nu echt veilig voor onze inwoners, bezoekers en voor de treinen die hier rijden.”

NABO-programma

De sluiting maakt onderdeel uit van het NABO-programma van ProRail om in Nederland onbewaakte overwegen aan te pakken. In Nederland zijn honderden Niet Actief Beveiligde Overwegen (NABO’s). Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat heeft ProRail een opdracht gegeven om de 180 publiek toegankelijke NABO’s op het reizigersnet voor eind 2023 te hebben aangepakt.

“Onbeveiligde overwegen zijn niet meer van deze tijd,” zegt Homan. “Voor de aanpak werken we met veel partijen samen: het ministerie, gemeenten, provincies, landeigenaren, terreinbeheerders, vervoerders, de landelijke bemiddelaar en belangengroepen.” ProRail heeft tot nu toe 67 van deze 180 NABO’s aangepakt en de NABO bij boerderij Sinneveld in Santpoort-Zuid is nummer 68.

NABO’s in Noord-Holland

In de provincie Noord-Holland zijn er nog negen onbewaakte overwegen die binnen dit NABO-programma vallen. Het gaat om overwegen in de gemeenten Enkhuizen, Hilversum, Heemstede, Koggenland, Heiloo en Drechterland. Ook deze overwegen worden voor eind 2023 aangepakt.

Lees ook:

Auteur: Marieke van Gompel

Marieke van Gompel is journalist van SpoorPro en algemeen hoofdredacteur van ProMedia Group.

1 reactie op “Boerderij Sinneveld verplaatst, tweede onbewaakte overweg Santpoort-Zuid dicht”

A C F Sierts|11.04.21|11:46

Het wordt tijd dat de Rekenkamer en de OVV gezamenlijk een beleidsevaluerend onderzoek instellen naar de NABO-kwestie. Er had ook hier al vele jaren geleden een mini-ahob geinstalleerd kunnen worden, eventueel normally-closed. Dat had niet alleen een hoop vergadertijd en belastinggeld, maar ook hier een kostbaar mensenleven gescheelt.

Alles wijst erop dat het kortzichtige spoorsector-adagium ‘de beste overweg is geen overweg’ letterlijk ‘tegen *ELKE* prijs’ doorgedrukt moet worden.

Reageer ook

Nog maximaal tekens

Log in via een van de volgende social media partners om je reactie achter te laten.